RatMed.Info

O koronawirusie dla ratowników medycznych
maski

Włoskie wademekum zastosowania masek podczas opieki nad pacjentem zarażonym wirusem COVID-19

pobierz pdf wersja pdf do druku

Jak najlepiej wykorzystać maski:

Ze względu na trudność w ich pozyskaniu, w oczekiwaniu na dostępne dla wszystkich dostawy, zalecamy korzystanie z masek i dokonywanie wyborów według następujących priorytetów:

maska FFP3maski FFP3 (z zaworem wydechowym)
SZPITALE oddziały intensywnej terapii – ponieważ mają kontakt z pacjentami, którzy na pewno są zarażeni

maska FFP2maski FFP2 (z zaworem wydechowym)
RATOWNICY – ponieważ mają kontakt z osobami i/lub pacjentami potencjalnie zarażonymi

maski FFP2 (BEZ zaworu)
SIŁY PORZĄDKOWE – wyłącznie w przypadku zagrożenia i pomocy służbom ratunkowym (ponieważ służby muszą być chronione, ale nie mogą ryzykować wzajemnego zarażenia

FFP2 (BEZ zaworu)
LEKARZE rodzinni i LEKARZE DYŻURNI. Alternatywnie z zaworem (ale należy pamiętać, że zawór jest pomocny dla tych, którzy są zmuszeni używać masek przez DŁUŻSZY CZAS w obecności PACJENTA POTENCJALNIE CHOREGO); lekarze będą mogli stosować maskę chirurgiczną na maskę FFP2 z zaworem aby ograniczyć rozprzestrzenianie się treści wydechowej z zaworu.

maska chirurgicznaMASKI CHIRURGICZNE lub WYKONANE W DOMU
powinny być stosowane przez wszystkie OSOBY PRZEMIESZCZAJĄCE SIĘ, wszystkie OSOBY PRACUJĄCE lub ZMUSZONE


maski wykonaneDO PRACY, SŁUŻBY PORZĄDKOWE, biura otwarte dla petentów, osoby odpowiedzialne za sprzedaż artykułów żywnościowych, a w każdym razie wszystkie osoby lub pracownicy przemieszczający się. Przypominamy LUDNOŚCI, że ZALECA SIĘ ZOSTANIE W DOMU!

W przypadku personelu szpitalnego, pielęgniarek i/lub lekarzy, gdy nie pozostają na oddziale, może być zalecane stosowanie masek chirurgicznych (lub, jeśli są dostępne, FFP2 lub FFP3, ale bez zaworu lub w połączeniu z MASKĄ chirurgiczną przed ZAWOREM) w celu maksymalnego zminimalizowania ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ zakażenia.

Kto NIE MOŻE stosować FFP2 i FFP3 z zaworem

Należy wiedzieć, że z ZAWORU maski wydobywa się wydychane powietrze (co jest równoznaczne z ROZPRZESTRZENIANIEM się możliwego zarażenia, czyli jak w przypadku braki maski):

 • kategorycznie nie są zalecane dla ludności, która zarażałaby się wzajemnie;
 • nie są one również zalecane dla Służb Porządkowych, które zmuszone są do bliskiego kontaktu ze współpracownikami, zarażaliby się wzajemnie;
 • nie są one również zalecane dla wszystkich działów spożywczych i sklepów ze świeżą żywnością;
 • nie są zalecane dla biur otwartych dla petentów, zarażaliby się wzajemnie.

Kto POWINIEN stosować FFP2 i FFP3 z zaworem

 • Szpitale Oddziały INTENSYWNEJ TERAPII i CHORÓB ZAKAŹNYCH;
 • SŁUŻBY RATUNKOWE 118, ZIELONY KRZYŻ, CZERWONY KRZYŻ, lub podobne.

Przyjmuje się, że te kategorie będą miały kontakt z osobami lub pacjentami, którzy Z PEWNOŚCIĄ SĄ ZARAŻENI; które wykonują pracę fizyczną i/lub muszą stosować maski przez długi czas.

Kto POWINIEN stosować FFP2 i FFP3 bez zaworu

 • SŁUŻBY PORZĄDKOWE, stosują je tylko i wyłącznie podczas interwencji w nagłych wypadkach lub w trakcie pomocy służbom ratunkowym, w połączeniu z JEDNORAZOWYMI OKULARAMI I RĘKAWICZKAMI.

W skrócie

OBYWATELE nie mogą stosować masek Z ZAWOREM, ponieważ może to powodować rozprzestrzenianie się zakażenia.

Osoby odpowiedzialne za sprzedaż NIE mogą stosować MASEK Z ZAWOREM, ponieważ mogą powodować rozprzestrzenianie się zakażenia.

OSOBY TE muszą używać masek BEZ ZAWORU lub CHIRURGICZNYCH, albo domowej roboty z ciężkich tkanin, które wchłaniają wydech i wilgoć, zatrzymując ją i nie uwalniając.

IT materiał źródłowy

   1. testowałem kilka masek ffp3 z zaworem przy pracy w pyle i na smog, zawór jest po to aby było łatwiej wydychać powietrze właśnie bez filtrowania

 1. Pocieszenie…? 😬Kity…, żeby nikt nie chciał maseczki profi bo i tak ich Polska nie ma-Unia zorganizowała 👌jednak nasz rząd „zapisał się na zamówienie” ZA PÓŻNO jak sam przyznaje. (24.03.2020).
  Z braku maseczek profesjonalnych w Polsce pisze się-uszyjcie sobie sami-nikt przeciez nie będzie za to odpowiedzialny -tez uchronią przed KWirusem😉 Ratuj się kto może w tym kraju 😬😷

 2. Jakie maski według Pana powinny być zastosowane w przypadku lekarzy stomatologów/higienistek/asystentek stom.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *